Odpady: patent na drugie życie
Odpady: patent na drugie życie

Zwiększa się liczba dokonywanych zgłoszeń patentowych z dziedziny recyklingu. Firmy chcą wykorzystywać surowce, które na pierwszy rzut oka nie wydają się zdolne do ponownego przetworzenia. W ostatnich latach nastąpił znaczący rozwój technologii recyklingu. Wiele konwencjonalnych odpadów stało się materiałem surowcowym dla wielu nowych produktów. Powstaje wiele innowacyjnych metod i technologii popartych dokonanymi zgłoszeniami patentowymi w dziedzinie recyklingu.

Każdego dnia każdy z nas pozbywa się zbędnych lub zużytych rzeczy – opakowań, butelek, zepsutych smartfonów, papieru i wielu innych, przeróżnych produktów. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiśmy się, co tak naprawdę dzieje się z tymi odpadami, gdy się ich pozbędziemy?

Wielu z nas uważa, że te produkty lądują na składowisku na długie lata, a prawda w wielu przypadkach jest zupełnie inna. Okazuje się, że wraz z wyrzuceniem śmieci do kosza nadajemy im nowe życie. Stają się one bowiem pełnowartościowym, tanim surowcem, nadającym się do ponownego wykorzystania w gospodarce. Wiele z tych surowców, jak np. złom żelaza i metali nieżelaznych oraz większość tworzyw sztucznych, można przetwarzać ponownie wiele razy. Z odzyskanego papieru można z kolei uzyskać np. kartony, tekturę czy ręczniki papierowe.

Zalety recyklingu

Niska cena oraz ekologia spowodowały, że recykling stał się ważną dziedziną gospodarki i szeroko pojętego biznesu. Przedsiębiorcy inwestują w nowe technologie przetwórstwa odpadów, aby ten proces był jak najbardziej opłacalny. Starają się także wykorzystywać coraz więcej surowców, które na pierwszy rzut oka nie wydają się zdolne do ponownego przetworzenia.

Rozwinięcie tego zagadnienia można znaleźć w najnowszym numerze tygodnika Kancelarie RP, gdzie znajdziecie artykuł naszego aplikanta rzecznikowskiego – Mateusza Prządki.

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem Kancelarie RP.