Znamy finalistów konkursu o nagrodę Jamesa Dysona 2021!
Znamy finalistów konkursu o nagrodę Jamesa Dysona 2021!

17 listopada 2021 ogłoszono zwycięzców międzynarodowego finału konkursu Jamesa Dysona 2021, prowadzonego przez Fundację Jamesa Dysona. O zwycięstwo rywalizowały projekty autorstwa studentów studiów inżynierskich z ponad 20 krajów. Zwycięzcy otrzymali 30 000 funtów na rozwój swoich wynalazków. Poniżej przedstawiamy wyróżnione rozwiązania:

Zwycięzca międzynarodowy – projekt HOPES, czyli urządzenie do domowego badania ciśnienia w oku, opracowane przez studentów National University of Singapore. Urządzenie umożliwia bezbolesny, tani i szybki pomiar ciśnienia w oku w warunkach domowych. HOPES to rękawiczka z sensorem, który należy przyłożyć do oka w celu wykonania pomiaru. Sensor wykrywa zmiany ciśnienia w oku z dużą precyzją.

Zwycięzca w kategorii „Zrównoważony Rozwój” – Plastic Scanner — ręczne, przenośne urządzenie do identyfikacji plastiku do recyklingu, które po przyłożeniu do elementu z tworzywa sztucznego informuje użytkownika z jakich materiałów wykonany jest dany element. Urządzenie wykorzystuje spektroskopię w podczerwieni do wykrywania elementów z tworzyw sztucznych.

Urządzenie „REACT” autorstwa Josepha Bentleya z Loughborough University, służące do tamowania krwawienia u ofiar dźgnięcia nożem, zwyciężyło w kategorii „Medycyna”. Urządzenie ma postać silikonowego balonu, który wywiera wewnętrzny nacisk w miejscu krwawienia, jednocześnie wypełniając ranę.

Konkurs o nagrodę Jamesa Dysona wspiera młodych inżynierów – studentów i świeżo upieczonych absolwentów studiów inżynierskich. Jednym z warunków uczestnictwa jest studiowanie w jednym z wymienionych krajów: Australia, Austria, Belgia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Hong Kong, Indie, Irlandia, Włochy, Japonia, Malezja, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Filipiny, Polska, Rosja, Singapur, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. W polskiej edycji konkursu zwyciężył projekt XTRUDE ZERO autorstwa Mike’a Ryana, studenta inżynierii biomedycznej na PW, i Aleksandra Trakula z Uniwersytetu Edynburskiego. Rozwiązanie dotyczy urządzenia dezynfekującego i poddającego recyklingowi zużyte maski ochronne, przetwarzając je w polimerowy granulat.

Autor: Małgorzata Dominiak /Polski i europejski rzecznik patentowy