System patentowy: cyfryzacja wspomaga, ale nie wyręcza w myśleniu
Prawo patentowe w swojej współczesnej postaci ma początki w końcu XIX wieku, kiedy to czasy wystaw światowych i wielkich wynalazków stworzyły konieczność ujednolicenia przepisów dotyczących ochrony innowacji. Współczesne przepisy – zarówno te mówiące o wymaganiach stawianych wynalazkom, jak i proceduralne – w dużym stopniu bazują na aktach prawnyc, odpowiednio zmienianych sprzed 150 lat. Pomimo tak silnego osadzenia w prawie międzynarodowym pewne zmiany postępują i cyfryzacja w urzędach patentowych jest widoczna.
Z tego wpisu dowiesz się:
– Jakie zmiany wprowadziła cyfryzacja w systemie patentowym,
– Jakie wyzwania stoją przed wynalazcami w branżach technologicznych,
– Jakie są perspektywy przyszłości systemu patentowego
Rządzi kontakt elektroniczny
Wynalazcy i zgłaszający doskonale wiedzą, że zgłaszane są wynalazki, o których kiedyś pisano w opowiadaniach science fiction. Sztuczna inteligencja, komunikacja bezprzewodowa, komputer w kieszeni sporej części populacji – to nasza codzienność, z którą prawo patentowe dobrze sobie radzi i takie wynalazki również uzyskują ochronę. To zaś, czego wynalazcy i zgłaszający nie widzą, to liczne usprawnienia, które oferują urzędy patentowe, w tym nam najbliższe, czyli Urząd Patentowy RP oraz Europejski Urząd Patentowy. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz musiałem złożyć pismo do urzędu w formie papierowej. Od lat działają systemy informatyczne, które umożliwiają sprawną wymianę pism z i do urzędu patentowego.
Wyzwania w branżach technologicznych
Proces uzyskania patentu to przedsięwzięcie na lata. Można przyjąć, że od momentu rozpoczęcia prac nad zgłoszeniem do uzyskania patentu miną przynajmniej 2-3 lata. W branżach, które zmieniają się szybko i trudno jest przewidzieć, co będzie w przyszłości, może pojawić się pytanie o zasadność ponoszenia kosztów na rzecz wątpliwego zysku. Podejście takie jest jak najbardziej uzasadnione, jednak wciąż uważam, że można przy użyciu patentów działać także w takich warunkach.
Przyszłość systemu patentowego
O przyszłości systemu patentowego trudno mówić inaczej niż jako o drobnych zmianach. Rewolucja najprawdopodobniej nas nie czeka – obecny system dobrze radzi sobie ze współczesnymi wynalazkami. W Polsce stosunkowo niedawno, ponieważ dopiero od końca lutego 2019 r., możliwe jest patentowanie rozwiązań komputerowych, pierwsze zaś przykłady patentów na tego typu rozwiązania pochodzą sprzed 60 lat.
Masz pomysł na wynalazek?
Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu, który został opublikowanych na łamach Rzeczpospolitej.
Oskar Gińko
Partner, Polski i europejski rzecznik patentowy, Pełnomocnik przed Jednolitym Sądem PatentowymKancelaria AOMB Polska
Nr telefonu: +48 22 520 8473
Adres mail: O.Ginko@aomb.pl