Międzynarodowy Dzień Pizzy !
Międzynarodowy Dzień Pizzy !

9 lutego pizza obchodzi swoje święto, czyli Międzynarodowy Dzień Pizzy. Z tej okazji wybraliśmy kilka ciekawych pomysłów związanych z produkcją pizzy, które można odnaleźć w literaturze patentowej. Postaramy się je przybliżyć poniżej.

Spożywana na całym świecie pizza od lat cieszy się nieustającą popularnością i zajmuje czołowe miejsca w rankingach najbardziej popularnych potraw. Nic więc dziwnego, że stanowi inspirację dla wynalazców. Istnieje szereg patentów związanych zarówno z procesem przygotowania pizzy jej składem, jak i pieczeniem, przechowywaniem, czy akcesoriami, mogącymi usprawnić wymienione etapy.

Na początku coś dla znudzonych tradycyjnym kształtem pizzy. Pizza w kształcie koła to już przeszłość. Twórcy koreańskiego patentu KR101910447B1 proponują pizzę w kształcie bomby. Pizza składa się z dwóch blatów ciasta, pomiędzy którymi zamyka się pozostałe składniki. Co więcej do ciasta można dodać dowolny składnik nadający barwę np. czarną, a samą pizzę poddawać polaną alkoholem i podpaloną, tak aby spotęgować wrażenie, że konsument otrzymuje prawdziwą bombę. To dopiero wybuchowe rozwiązanie!

Źródło: publikacja patentu KR101910447B1
Źródło: notife.com
Źródło: aroimakmak.com

Innym pomysłem jest forma do pieczenia pizzy w kształcie włoskiego buta, przedstawiona w dokumencie DE202016001791U1. Twórcy zachęcają do tego, żeby składniki na cieście odwzorowywały najważniejsze punkty na mapie Włoch, np. miasta można oznaczyć oliwkami, a Alpy czy Apeniny dowolnym zielonym składnikiem. Z pewnością to rozwiązanie dla kreatywnych a możliwości jest bez granic. Co więcej, przy podaniu takiego dania nikt nie będzie miał wątpliwości z jaką kuchnią ma do czynienia.

A teraz kilka słów o nietypowych składnikach dodawanych do pizzy. Dla nas najciekawsze z nich przedstawione są w dokumentach JP2001327243 oraz CN108157455. Pierwszy z nich opisuje ciasto z dodatkiem liści zielonej herbaty, natomiast drugi z dodatkiem owocu durian. Owoc ten charakteryzuje się specyficznym, nieprzyjemnym zapachem, przypominającym zgniłą cebulą. W takim zestawieniu ananas na pizzy wydaje się zdecydowanie mniej kontrowersyjny.

W literaturze patentowej znajdziemy też szereg pozycji, które związane z pudełkami do pizzy. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest pudełko do pizzy zaprezentowane w amerykańskim patencie US8720690B2, które zawiera moduł audio, który aktywowany jest przy otwieraniu pudełka. Po dostarczeniu pizzy zamawiający może odsłuchać utwór muzyczny albo nagraną wiadomość. Nagranie można również odpowiednio spersonalizować pod kątem potrzeb konkretnego klienta.

Pudełko do pizzy z modułem audio. Źródło: publikacja patentu US8720690B2

Innym rozwiązaniem jest pudełko do pizzy dedykowane jubilatom (KR200354642Y1). Pudełko zawiera specjalne miejsca na świeczki urodzinowe oraz maskę, którą można wykorzystać podczas imprezy urodzinowej. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego, słodkiego tortu i z pewnością sprawiłaby miłą niespodziankę niejednej osobie.

Urodzinowe pudełko do pizzy. Źródło: publikacja wzoru użytkowego KR200354642Y1

Następnie czas na coś dla fanów technologii. Twórcy wzoru użytkowego CN207040660U1 proponują drukarkę 3D do robienia pizzy. Drukarka zawiera szereg urządzeń przeznaczonych do wytłaczania poszczególnych składników pizzy (sera, warzyw czy sosu). Jako element drukarki przewidziany został również piec, w związku z czym wynalazek dostarcza produkt gotowy do spożycia.

Drukarka 3D do pizzy. Źródło: publikacja wzoru użytkowego CN207040660U1

Ostatnie rozwiązanie przeznaczone jest natomiast dla miłośników motoryzacji. Amerykański patent US6431628B1 opisuje mobilną kuchnię do robienia pizzy. Wynalazek obejmuje samochód pickup, na którego zabudowanej skrzyni ładunkowej umieszczono piekarnik do przygotowania pizzy oraz zamrażarkę przystosowaną do przechowywania składników pizzy.

Źródło: publikacja patentu US6431628B1

Z takim samochodem przygotowanie pizzy nie będzie stanowiło problemu w dowolnym miejscu na ziemi.

Na koniec chcielibyśmy zachęcić Wszystkich do świętowania, oczywiście z kawałkiem ulubionej pizzy. A może warto spróbować z tej okazji czegoś nowego? W każdym razie, życzymy smacznego 🙂

Autor. Aleksandra Poniatowska / aplikantka rzecznikowska