Innowacyjne rozwiązania w świecie alkoholi
Napoje alkoholowe są dziś powszechnym towarzyszem imprez, wesel i spotkań rodzinnych. Każdy z nas ma swoje ulubione smaki i upodobania. Choć może się wydawać, że wszystko zostało już odkryte w tej dziedzinie, a rynek jest nasycony różnorodnymi trunkami o różnych rodzajach i smakach, okazuje się, że producenci alkoholi nieustannie dążą do udoskonalania swoich wyrobów.
Producenci cały czas starają się odkryć nowe smaki, poprawić technologie produkcji oraz poszukują nowych surowców do wytwarzania alkoholi. Świadczy o tym także duża liczba zgłoszeń patentowych w tej branży.
Jednym z interesujących zgłoszeń patentowych jest to o numerze WO2023281423A1, dotyczące sposobu wytwarzania rzemieślniczej whisky o piwnym aromacie z różnych rodzajów piw, przy wykorzystaniu destylacji i dojrzewania w miedzianym kotle destylacyjnym. W procesie tym wykorzystuje się piwa typu ale, lager, porter, pilsner czy stout.
Z kolei zgłoszenie patentowe US20150197715A1 opisuje whisky, w butelce której umieszcza się kawałek drewna pochodzącego z beczki, w której ta whisky dojrzewała. Ten dodatkowy proces dojrzewania ma tendencję do poprawy jakości whisky w trakcie przechowywania w butelce, co jest szczególnie korzystne w przypadku trunku o niższej jakości starzonego przez ograniczony czas.
Te innowacyjne rozwiązania w branży alkoholowej przyczyniają się do nieustannego poszerzania repertuaru dostępnych smaków i unikalnych doznań dla miłośników trunków. Dzięki kreatywności producentów oraz ich determinacji do doskonalenia procesów technologicznych, alkohole stają się coraz bardziej interesujące i różnorodne.
Przytoczone dokumenty stanowią tylko niewielki wycinek ciekawych rozwiązań zgłaszanych do urzędów patentowych na całym świecie. Dowodzą one rozwoju rynku alkoholowego i świadczą o tym, że w poszukiwaniu dobrego i innowacyjnego trunku warto dokładniej przyjrzeć się towarowi na półce sklepowej. Może tam czekać na nas zupełnie nowy, ciekawy i nieznany dotąd rodzaj doskonałego alkoholu.
Chcesz opatentować swój pomysł?
Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu, który został opublikowany na łamach magazynu OZEON.
Autor: Mateusz Prządka