Urugwaj ratyfikuje Traktat o Współpracy Patentowej (PCT)
Urugwaj oficjalnie stawia krok w kierunku przystąpienia do Traktatu o Współpracy Patentowej (PCT). Kraj ten 7 października 2024 r. złoży dokument akcesyjny do Traktatu o Współpracy Patentowej, co jest ostatnim krokiem formalnym dla Urugwaju do przystąpienia do traktatu. Porozumienie wejdzie w życie trzy miesiące później – 7 stycznia 2025.
To wydarzanie otwiera drzwi zarówno urugwajskim wynalazcom i przedsiębiorstwom na łatwiejszą ochronę ich własności intelektualnej w krajach będących częścią systemu PCT, jak i dla pozostałych wynalazców i przedsiębiorców, którzy chcieliby swoje wynalazki chronić na terenie Urugwaju.
Chcesz dowiedzieć się czym jest zgłoszenie międzynarodowe PCT? Zachęcamy do lektury artykuły Patryka Niedbały na ten temat!
System PCT umożliwia uzyskanie ochrony patentowej na poziomie międzynarodowym w praktyczny i ujednolicony sposób. W celu skorzystania z możliwości, które oferuje zgłoszenie międzynarodowe Zgłaszający musi w ciągu 12 miesięcy od najwcześniejszej daty pierwszeństwa złożyć międzynarodowe zgłoszenie patentowe. Następnie wskazany przez Zgłaszającego Międzynarodowy Organ Wyszukiwawczy (ISA) wyda raport z poszukiwania międzynarodowego wraz z niezobowiązującą opinią dotyczącą patentowalności zgłoszonego wynalazku. Zgłaszający może dodatkowo zawnioskować przeprowadzenie badania wstępnego w ramach rozdziału II PCT, które stanowi dodatkową opinię o patentowalności zgłoszonego wynalazku.
Faza międzynarodowa systemu PCT trwa około 30 lub 31 miesięcy od najwcześniejszej daty pierwszeństwa w zależności od kraju członkowskiego, co daje zgłaszającym dużą ilość czasu na podjęcie decyzji w których krajach chronić swój wynalazek oraz ułatwia działania logistyczne związane z prowadzeniem spraw w wielu krajach jednocześnie.
Jakub Król
Europejski rzecznik patentowy
Nr telefonu: +48 42 307 88 00
Adres mail: j.krol@aomb.pl