Rozszerzenie i uporządkowanie regulacji w zakresie ochrony praw własności przemysłowej
Jako pozytywne należy ocenić zmiany[1] ustawy prawo własności przemysłowej (dalej również: „p.w.p.”)[2] w zakresie ochrony poszczególnych praw własności przemysłowej. Nowa redakcja art. 66 p.w.p. doprecyzowała zakres praw przysługujących uprawnionemu z patentu. Obecną regulację rozszerzono o prawo uprawnionego z patentu do zakazania osobie trzeciej przechowywania chronionego wynalazku lub otrzymanego bezpośrednio tym sposobem. W ustawie wyrażono ponadto wprost zakaz eksportowania produktów będących przedmiotem wynalazku.
Zmiana ta jest ze wszech miar słuszna, bowiem każdy z tych wniosków służy innym celom. Roszczenie o zabezpieczenie dowodów zmierza do umożliwienia w przyszłości stwierdzenia w postępowaniu dowodowym prowadzonym przez właściwy sąd naruszenia prawa własności intelektualnej. Zabezpieczenie dowodów wymaga przy tym uprawdopodobnienia naruszenia prawa lub zagrożenia jego naruszenia. Udzielając zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania, sąd – stosownie do art. 773 ustawy Kodeks postępowania cywilnego[3] – powinien wyznaczyć termin do wytoczenia powództwa. W przypadku uchybienia wyznaczonemu terminowi, zabezpieczenie upada.
Celem złożenia wniosku o udzielenie informacji jest natomiast pozyskanie wiedzy o pochodzeniu towarów i usług naruszających prawo, kanałach ich dystrybucji oraz identyfikacji osób zaangażowanych w naruszenie. Umożliwi to m.in. określenie skali naruszenia praw uprawnionego. Istotną różnicą w stosunku do postępowania w przedmiocie zabezpieczenia dowodów jest brak obowiązku uprawdopodobnienia roszczenia. Wystarczy jedynie, że wnioskodawca wykaże wiarygodne okoliczności wskazujące na naruszenie jego praw. Zmiana w zakresie roszczenia informacyjnego stanowi ponadto wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 grudnia 2018 r. wydanego w sprawie o sygnaturze akt SK 19/16.
[1] Wprowadzone ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy Prawo własności przemysłowej.
[1] Wprowadzone ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy Prawo własności przemysłowej.
[2] Dz. U. z 2017 r. poz. 776, t.j. z dn. 13.04.2017 r. ze zm.
[3] Dz. U. z 2019 r. poz. 1460, t.j. z dn. 05.08.2019 r. ze zm.
Michał Głazowski
Adwokat, Rzecznik patentowy
Nr telefonu: +48 730 065 500
Adres mail: M.Glazowski@aomb.pl