Najbardziej innowacyjne kraje świata – Ranking Global Innovation Index (GII)
Innowacyjność krajów na całym świecie jest corocznie analizowana i oceniana w rankingu o nazwie Global Innovation Index (GII) stworzonym przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO), INSEAD i Uniwersytet Cornella. Ranking odzwierciedla wydajność systemu innowacji 132 gospodarek i śledzi najnowsze globalne trendy w zakresie innowacji. Ranking ma również wspomagać państwa w wyznaczaniu kierunków dalszego rozwoju. Od 2019 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych uznaje ranking GII za standard pomiaru innowacyjności, w szczególności w kontekście celów zrównoważonego rozwoju.
Ranking obejmuje kilka istotnych czynników, m.in.:
- Konkurencyjność krajów – w rankingu często widoczny jest podział między krajami rozwiniętymi, a rozwijającymi się. Najlepiej oceniane są państwa skandynawskie, Szwajcaria, czy Stany Zjednoczone, które inwestują w badania i rozwój.
- Wykorzystanie innowacji w sektorze przemysłowym – wiele krajów odnosi sukcesy dzięki zastosowaniom innowacji w przemyśle, co może wpływać na ich konkurencyjność na rynku globalnym.
Z tego wpisu dowiesz się:
– Czym jest Global Innovation Index (GII) i jakie czynniki wpływają na innowacyjność krajów.
– Które kraje są najbardziej innowacyjne według rankingu GII 2023.
– Jakie są najważniejsze etapy cyklu innowacji oraz ich wpływ na gospodarki.
Zgodnie z danymi z rankingu za 2023 rok, Szwajcaria pozostaje niekwestionowanym światowym liderem innowacji, zarówno pod względem wiedzy, technologii, jak i kreatywności. Na drugim miejscu uplasowała się Szwecja, a na trzecim – Stany Zjednoczone. Singapur znajduje się w pierwszej piątce i zajmuje wiodącą pozycję wśród gospodarek regionu Azji Południowo-Wschodniem, Azji Wschodniej i Oceanii.
W pierwszej dziesiątce najbardziej innowacyjnych gospodarek znalazły się również m.in. Niemcy i Finlandia.
Kraje nordyckie i bałtyckie wykazują tendencje wzrostową, z wyjątkiem Islandii, która pozostaje stabilna na 20. pozycji. W ciągu ostatnich czterech lat i od początku pandemii Mauritius, Indonezja, Arabia Saudyjska, Brazylia i Pakistan najbardziej awansowały w ranking.
W rankingu zwrócono uwagę, że 21 gospodarek rozwijających osiąga ponadprzeciętne wyniki w zakresie innowacji w stosunku do poziomu ich rozwoju gospodarczego. Większość z nich znajduje się w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowo-Wschodniej, Azji Wschodniej i Oceanii. Przykładowo, Republika Mołdawii osiąga wyniki powyżej poziomu dochodów w zakresie kapitału ludzkiego i badań.
Z drugiej jednak strony, 37 gospodarek osiągnęło wyniki poniżej oczekiwań w zakresie innowacyjności. Przykładowo, Polska znalazła się na 41. miejscu w rankingu. Wśród państw europejskich uplasowaliśmy się na 26. miejscu. W porównaniu z latami ubiegłymi, zauważyć można spadek Polski w ranking, np. w 2022 r. Polska znajdowała się na 38. miejscu.
Obecny stan innowacji według rankingu GII
Ranking GII udziela odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące stanu innowacji, a także wpływu różnych czynników (m.in. podwyższonej inflacji, rosnących stóp procentowych, czy też konfliktów geopolitycznych) na innowacje.
W rankingu uwzględniono cztery kluczowe etapy cyklu innowacji:
- Inwestycje w naukę i rozwój (R&D) – wysoki poziom inwestycji w badania i rozwój (R&D) jest jednym z kluczowych czynników determinujących innowacyjność. Kraje, które przeznaczają więcej środków na R&D najczęściej osiągają lepsze wyniki w rankingu.
- Postęp technologiczny – zauważalny jest silny postęp technologiczny w dziedzinie informatyki, zdrowia, mobilności i energii, który nadal dostarcza nowych przełomów otwierając jednocześnie nowe możliwości dla globalnego rozwoju.
- Wdrażanie technologii i cyfryzacji – obserwowany wzrost wykorzystania technologii stopniowo rozpowszechnia dostęp do bezpiecznych urządzeń sanitarnych, wzrasta popularność pojazdów elektrycznych. Krajom, które rozwijają infrastrukturę cyfrową łatwiej jest wdrażać nowe rozwiązania innowacyjne.
- Społeczno-ekonomiczny wpływ innowacji – kryzys wywołany Covid-19 wywołał zmienność wydajności pracy, która obecnie znajduje się w zastoju, a oczekiwana długość życia spada drugi rok z rzędu.
Dane z rankingu – co oznaczają dane z rankingu?
Warto zauważyć, że ranking stanowi dla rządów na całym świecie cenne narzędzie, które pozwala na poprawę wyników gospodarek w zakresie innowacji. Badanie przeprowadzone przez WIPO w 2022 r. wykazało, że 70% państw członkowskich wykorzystało ranking do poprawy ekosystemów i wskaźników innowacji. Ranking stanowi także swoisty punkt odniesienia dla krajowych polityk innowacji lub strategii gospodarczych. Ranking wspomaga także dialog pomiędzy podmiotami prywatnymi i publicznymi.
Co ciekawe, nowością jest zainteresowanie wyrażane przez gospodarki w tworzeniu subkrajowych wskaźników innowacyjności na poziomie regionalnym, lub miejskim, które odzwierciedlają ramy rankingu. WIPO zadeklarowało chęć wsparcia tych praw.
Podsumowanie
Zgodnie z rankingiem za 2023 r. nowe fale innowacji oferują niewidoczne dotąd możliwości. Aktualne pozostaje pytanie, czy pandemia i późniejsze spowolnienie gospodarcze będą miały negatywny wpływ na gospodarki o średnich i niskich dochodach, a także na wschodzące firmy i start-upy.
Manuela Kozłowska
Aplikant adwokacki
Nr telefonu: +48 22 520 84 73
Adres mail: m.kozlowska@aomb.pl