SME FUND 2025 – czyli refundacje na zgłoszenia znaków towarowych, wzorów przemysłowych, wynalazków oraz audytu IP dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw!
SME FUND 2025 – czyli refundacje na zgłoszenia znaków towarowych, wzorów przemysłowych, wynalazków oraz audytu IP dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw!

Piąta edycja programu EUIPO SME Fund 2025 przed nami – od dnia 3 lutego 2025 r. uruchomiony został Fundusz dla MŚP The Ideas Powered for Business. Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej dotycząca wsparcia dla MŚP realizowana w praktyce przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Pomoc mikro, małym i średnim przedsiębiorcom przybiera formę refundacji części opłat urzędowych związanych ze zgłoszeniami znaków towarowych wzorów przemysłowych, wynalazków oraz audytu własności intelektualnej (IP Scan)

Suma środków w programie to 18 mln EUR, o 2 mln mniej niż rok temu.

Znaki towarowe i wzory przemysłowe – bon na 700 EUR dla przedsiębiorstwa

Refundacja wynosi 75 % kosztów urzędowych dla zgłoszeń znaków towarowych i wzorów przemysłowych na terenie UE i poszczególnych krajów członkowskich oraz 50 % poza UE, w trybie rejestracji międzynarodowych. Maksymalny zwrot opłat urzędowych wynosi 700 EUR.

Patenty na wynalazki – bon na 3500 EUR dla przedsiębiorstwa

Dla patentów refundacja wynosi 75% opłaty za badanie stanu techniki przeprowadzone lub koordynowane przez urzędy ds. własności intelektualnej państw członkowskich oraz oficjalne opłaty administracyjne pobierane przez urzędy ds. własności intelektualnej. Maksymalna wartość zwrotu 2×1000 EUR.

  • Opłaty patentowe za krajową ochronę patentową – 1000 EUR, max 75%

Opłaty pobierane przez urzędy ds. własności intelektualnej państw członkowskich za rejestrację patentów krajowych obejmują obowiązujące opłaty za uzyskanie krajowej ochrony patentowej w państwie członkowskim UE (mianowicie opłaty za złożenie wniosku, badanie i rozpatrzenie, opłaty związane z przyznaniem dotacji i publikacją).

  • Opłaty za europejskie zgłoszenia patentowe– 1000 EUR, max 75%

Opłaty, w tym zarówno opłaty za złożenie wniosku, jak i za badanie, pobierane przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) w odniesieniu do patentów europejskich.

Zgłoszenia patentowe składane na podstawie Układu o współpracy patentowej nie są kwalifikowalne.

  • Koszty obsługi prawnej – honorarium rzecznika – 1500 EUR, max 50%

Koszty prawne usług związanych ze sporządzaniem i składaniem nowych europejskich zgłoszeń patentowych są kwalifikowalne, jeżeli usługi te są świadczone przez osoby lub podmioty mające siedzibę w UE, które są uprawnione do reprezentowania zgłaszających w postępowaniach przed Europejskim Urzędem Patentowym zgodnie z Konwencją o patencie europejskim.

Koszty te zwracane są jedynie w przypadku, gdy usługa wiąże się z przygotowaniem i złożeniem europejskiego zgłoszenia patentowego, które zostało należycie złożone w Europejskim Urzędzie Patentowym.

Zwrot za audyt własności intelektualnej IP Scan – bon na 630 EUR

Celem usług jest doradzenie MŚP w zakresie potencjału własności intelektualnej dla rozwoju ich działalności poprzez identyfikację rodzajów aktywów własności intelektualnej, które mogą być wartościowe i powinny być chronione. Celem tych usług jest również zidentyfikowanie wszelkiej własności intelektualnej, która jest już chroniona i którą można by dalej wykorzystywać w celu uzyskania dodatkowych korzyści wspierających rozwój działalności.

Bon należy aktywować w ciągu 6 miesięcy od daty przyznania vouchera.

Sprawdzimy jakie rozwiązania można chronić w Twoim przedsiębiorstwie.

Więcej o usłudze i ekspertach z naszej kancelarii https://aomb.pl/aktualnosci/ip-scan-audyt-wlasnosci-intelektualnej-eksperci-aomb-polska/

Ochrona praw dla nowych odmian roślin – bon na 1500 EUR

Natomiast dla nowych odmian roślin za zgłoszenia na poziomie unijnym refundacja wynosi 75% opłaty urzędowej. Maksymalna wartość zwrotu 1500 EUR.

Jesteś zainteresowany otrzymaniem bonu? Napisz do nas, pomożemy w uzyskaniu refundacji bezpłatnie!

Napisz do nas!

Kto może ubiegać się o refundację?

przedsiębiorstwami (MŚP) mającymi siedzibę w jednym z państw członkowskich UE lub w Ukrainie, na terytoriach, które w momencie składania wniosku znajdują się pod skuteczną kontrolą rządu Ukrainy

Fundacje kwalifikują się do ubiegania o finansowanie z Funduszu MŚP, pod warunkiem że jeden lub większa liczba organów publicznych kontroluje bezpośrednio lub pośrednio, wspólnie lub indywidualnie mniej niż 25% ich kapitału lub praw głosu.

Podmioty, które w ubiegłych latach otrzymały refundację w tym roku również mogą się starać o bon.

W ubiegłych latach prawie 300 podmiotów otrzymało refundacje dzięki naszemu wsparciu!

Jak wygląda procedura? Etapy krok po kroku

Tak samo jak w ubiegłych latach pomożemy Państwu w procedurze refundacyjnej nieodpłatnie. Poniżej wskazujemy działania krok po kroku:

  1. Do złożenia wniosku potrzebne są dokumenty
    • Deklaracja podatnika VAT
    • Zaświadczenie o prowadzonym rachunku bankowym – najlepiej konto w euro, aby uniknąć przewalutowania ale może być również w walucie krajowej
    • Pełnomocnictwo
    • Informacja czy MŚP jest mikro, małym czy średnim przedsiębiorstwem – jedynie mailowo lub telefonicznie
  2. Złożenie wniosku o przyznanie bonu refundacyjnego.
  3. Wnioski rozpatrywane są według kolejności zgłoszenia i do momentu wyczerpania puli środków.
  4. Decyzja o przyznaniu bonu zapada w terminie max 10 dni roboczych liczone od każdego piątku danego tygodnia.
  5. Jeżeli decyzja o przyznaniu dotacji będzie pozytywna, to można przystąpić do realizacji bonu. Należy to zrobić w terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania decyzji (termin można przedłużyć o kolejny 1 miesiąc).
  6. W kolejnym kroku trzeba wnieść całość opłat za dokonane zgłoszenia.
  7. Następnie można złożyć kolejny wniosek o zwrot refundowanej części opłat.

Chcesz otrzymać refundację i spełniasz wymogi? Napisz do nas i uzyskaj bezpłatne wsparcie w tym zakresie!

Napisz do nas!