Ruszyły nabory na wnioski grantowe na innowacje „Ścieżka SMART” dla MŚP i dużych przedsiębiorstw!
Ruszyły nabory na wnioski grantowe na innowacje „Ścieżka SMART” dla MŚP i dużych przedsiębiorstw!

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła nabór wniosków do „Ścieżki SMART” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021–2027 (FENG). Działanie jest skierowane do przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich firm, zakłada wsparcie rozwoju działań badawczych i innowacyjnych polskich przedsiębiorstw. Z tej samej inicjatywy program „Ścieżka SMART” jest realizowana przez NCBiR dla dużych firm.

Od 6 maja 2025 do 26 czerwca 2025 przyjmowane są wnioski od MŚP. Natomiast dla dużych firm od 9 maja do 30 czerwca 2025 roku

Ścieżka SMART dla MŚP

O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Celem programu jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw, ukierunkowane na wdrażanie innowacji produktowych lub procesowych (co najmniej na poziomie krajowym) oraz cyfryzację i transformację przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju, jak również internacjonalizację przedsiębiorstw i wzrost kompetencji kadr.

Ścieżka SMART dla dużych firm

Program jest skierowany do dużych przedsiębiorstw (za wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji) muszą zaplanować współpracę z MŚP w ramach projektu, aby uzyskać wsparcie.

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, których celem jest zaspokojenie potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami w rozumieniu ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Przedmiotem każdego  z modułów realizowanych w ramach projektu musi być rozwiązanie problemu lub problemów osób ze szczególnymi potrzebami istotnie przyczyniające się do zwiększenia dostępności, rozumianego jako zniesienie co najmniej jednej lub więcej barier występujących np. w przestrzeni fizycznej (w tym budynkach, urządzeniach), rzeczywistości cyfrowej, systemach informacyjno-komunikacyjnych, produktach, usługach, procesach lub zaspokojenie szczególnych potrzeb tych osób.

Potrzebujesz badania pod grant do złożenia wniosku?

Napisz do nas!

Jakie moduły wchodzą w skład programu?

Projekt może składać się z maksymalnie siedmiu różnych modułów. Moduły w ramach projektu mogą być realizowane w sposób linearny (realizacja danego modułu jest kontynuacją innego modułu) lub nielinearny (moduły realizowane niezależnie). Wsparcie w Ścieżce SMART może być udzielone na realizację projektów obejmujących:

  • prowadzenie prac badawczo-rozwojowych,
  • wdrożenie wyników prac B+R – jeden z obowiązkowych modułów dla MŚP i dużych firm
  • moduł wdrożenie innowacji – jeden z obowiązkowych modułów dla MŚP
  • rozbudowę infrastruktury badawczej,
  • transformację cyfrową lub zieloną przedsiębiorstwa
  • oraz internacjonalizację przedsiębiorstwa i podnoszenie kompetencji kadr,
  • budową lub rozbudową infrastruktury B+R,
  • promocją produktów na rynkach zagranicznych,
  • ochroną własności przemysłowej,
  • podnoszeniem kompetencji kadr,
  • zieloną i cyfrową transformacją przedsiębiorstw.

Ile można otrzymać dofinansowania?

Jakie koszty kwalifikują się do dofinansowania?

Więcej o Ścieżce SMART dla MŚP tutaj. Natomiast warunki programu dla dużych firm znajdują się pod wskazanym linkiem.

Masz pytania o program Ścieżka SMART? Chętnie skierujemy Cię do doradców rozliczających ten program z którymi współpracujemy.

Potrzebujesz badania pod grant do złożenia wniosku?

Napisz do nas!