Polski patent na leczniczy ekstrakt z  popularnego patogenu leśnego
Polski patent na leczniczy ekstrakt z popularnego patogenu leśnego

W ubiegłym miesiącu naukowcy z Politechniki Białostockiej pochwalili się uzyskaniem patentu, dotyczącego ekstraktu z korzeniowca sosnowego i jego zastosowania do wytwarzania leku do zapobiegania i leczenia raka jelita grubego. Wynalazek został opracowany we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Korzeniowiec sosnowy (Heterobasidion annosum) występuje pospolicie w całej strefie umiarkowanej w lasach iglastych i mieszanych, zarówno na martwym drewnie, jak i na żywych drzewach. Uważany jest za groźnego pasożyta i saprotrofa, powodującego intensywną zgniliznę pstrą, a drzewa zaatakowane przez korzeniowca sosnowego próchnieją na wysokość wielu metrów.

Okazuje się jednak, że preparat z korzeniowca sosnowego może pomóc w terapii nowotworu! Ekstrakt uzyskany przez naukowców z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku stanowi lek przeciwnowotworowy o pochodzeniu naturalnym, który wykazuje niską cytotoksyczność wobec powszechnie występujących komórek fizjologicznych. Sam proces wytwarzania ekstraktu według patentu nie jest skomplikowany czy kosztowny. Głównym zastosowaniem ekstraktu jest leczenie raka jelita grubego.


Więcej na temat wynalazku polskich uczonych w linku poniżej:
Aktualności WBiNŚ – Naukowcy z Instytutu Nauk Leśnych uzyskali patent RP (pb.edu.pl)

Autor: Małgorzata Dominiak /Polski i europejski rzecznik patentowy