Patent na Halloween!
Patent na Halloween!

Zbilżające się święto Halloween zainspirowało nas do poszukania w bazie patentowej wynalazków związanych z tym zwyczajem. Okazuje się, że tradycja Halloween była natchnieniem dla wielu twórców, szczególnie pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Poniżej przybliżamy przykłady zgłoszeń patentowych i patentów, które szczególnie przykuły naszą uwagę.
Ważnym atrybutem związanym z Halloween jest odpowiednie przebranie. W opisie wynalazku US6904612 ujawniono kostium, który zapewnia komfort noszenia niezależnie od warunków atmosferycznych. Strój oferuje odpowiednią wentylację i izolację termiczną i nadaje się do noszenia w zimne jesienne wieczory. Kostium radzi sobie również z nadmiarem wilgoci i może być używany podczas uprawiania aktywności fizycznej


Kolejnym ważnym aspektem podczas Halloween są wszelkie dekoracje. Patent amerykański nr US7878878 opisuje sezonową dekorację, która wydaje dźwięki, reaguje na ruch, a nawet tryska wodą. Czujniki ruchu, umieszczone w urządzeniu uruchamiają sygnał dźwiękowy i funkcję tryskania wodą, gdy osoba zbliży się do obiektu


Jak wiadomo, jedną z tradycji Halloween jest straszenie sąsiadów i domaganie się słodyczy przez młodsze i starsze dzieci. Baza patentowa dostarcza pomocnych rozwiązań dla jednych i drugich.
Dla mniejszych dzieci odpowiedni będzie system z amerykańskiego zgłoszenia patentowego nr 12/315,136 (US2010128588A1), który pomaga dziecku w zapamiętaniu określeń „cukierek albo psikus” oraz „dziękuję”. Urządzenie ma postać pojemnika na słodycze, zawierającego zdalnie sterowane dyktafon i odtwarzacz audio. W przypadku, gdy dziecko zapomni swojej kwestii podczas odwiedzania domu sąsiada, rodzic może z ukrycia uruchomić odtwarzacz audio, umieszczony w pojemniku na słodycze.


Starsze dzieci z pewnością zainteresuje plecak z amerykańskiego zgłoszenia patentowego nr 14,684 (US5878931A), który umożliwia bezdotykowe zbieranie słodyczy. Cukierek może zostać umieszczony w rynnie na zewnątrz plecaka i swobodnie zsunąć się do jego wnętrza. Dzięki temu, dziecko może zbierać słodycze bez udziału swoich dłoni oraz nie musi nosić ciężkich toreb czy koszyków.


Ostatnim rozwiązaniem, które przykuło naszą uwagę jest pojemnik na słodycze z uchylnym dnem. Podczas częstowania dzieci cukierkami, osoba trzymająca pojemnik może wsunąć swoją dłoń przez otwór w dnie pojemnika i zaskoczyć dziecko podczas sięgania po słodycze. Takie rozwiązanie z pewnością przestraszy niejednego małego łakomczucha!


Na zakończenie naszego mini przeglądu wynalazków związanych z Halloween przypominamy, że komercyjne wykorzystanie patentu pozostającego w mocy spowoduje jego naruszenie. Jednocześnie informujemy, że żadne z powyższych rozwiązań nie jest objęte ochroną patentową na terenie naszego kraju.
Happy Halloween!

Autor: Małgorzata Dominiak /Polski i europejski rzecznik patentowy