Rumunia 18 krajem członkowskim, który ratyfikował Porozumienie o Jednolitym Sądzie Patentowym
Rumunia 18 krajem członkowskim, który ratyfikował Porozumienie o Jednolitym Sądzie Patentowym

14 kwietnia 2024 Rumunia ratyfikowała Porozumienie o Jednolitym Sądzie Patentowym. Zgodnie z Art. 89(2) tego porozumienia, ratyfikacja wejdzie w życie 1 września 2024. W związku z tym od tej daty wszystkie patenty europejskie, dla których zostanie złożony wniosek o skutek jednolity od 1 września 2024 automatycznie obejmą także Rumunię. Tym samym liczba państw członkowskich UE uczestniczących w systemie patentu europejskiego o skutku jednolitym wzrośnie do 18, obejmując dodatkowy rynek liczący około 19 milionów osób.

Patent europejski o skutku jednolitym oferuje korzyści takie jak niższe koszty, uproszczoną procedurę, jednolitą ochronę i większą pewność prawną. Uprawnieni mogą ubiegać się i utrzymywać ochronę, uiszczać opłaty za przedłużenie i rejestrować kolejne transakcje (takie jak udzielanie licencji) w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) jako jednostce centralnej. Dzięki temu Uprawnieni nie muszą równolegle zajmować się wieloma różnymi procedurami krajowymi. Sprawia to, że Patent o skutku jednolitym jest atrakcyjną opcją, zwłaszcza dla sektora MŚP.

Warto podkreślić, że uzyskanie ochrony poprzez klasyczną walidację patentu europejskiego bez jednolitego skutku będzie dla Rumunii nadal możliwe. Należy jednak mieć na uwadze, że w tym przypadku wymogiem jest złożenie pełnego tłumaczenia udzielonego patentu na język rumuński.

Porozumienie dotyczące patentu europejskiego o jednolitym skutku obejmuje następujące kraje:Austria, Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Słowenia, Szwecja i Rumunia

Masz pytania o patent jednolity?

Napisz do nas!