Jak to działa i ile to kosztuje?

Monitorowanie patentów jest kolejną usługą oferowaną przez AOMB. Monitorowanie patentów polega na regularnym sprawdzaniu niedawno opublikowanych patentów w którymkolwiek z wybranych krajów lub regionów. Rzecznicy patentowi  z AOMB wtedy nieustannie wypatrują patentów, by móc zobrazować najnowsze postępy w Twojej dziedzinie. Za stosunkowo niewielką roczną opłatą otrzymasz kwartalny raport. Zapewniamy nieustanne kontrolowanie, by uniknąć marnowania Twoich wysiłków rozwojowych. Dodatkowo, możesz podjąć wczesne działania, jeżeli konkurencja będzie naruszać Twoje prawa własności. Dodatkowo, możesz odkrywać nisze w zgłoszeniach patentowych konkurencji, które będziesz mógł wykorzystać.

Koszt kontroli patentów zaczyna się od 3000 zł rocznie. Obejmuje on badanie 5 wskazanych konkurentów, i nie uwzględnia jednorazowej opłaty początkowej –  1200 zł.  Ceny nie uwzględniają podatku VAT.

Co robi Twoja konkurencja?

Monitorowanie patentów także zapewnia wgląd w rozwój konkurencji. Bardzo prawdopodobnym jest, że mogłeś chronić te rozwiązania Twoim własnym patentem. Dzięki doglądaniu takich spraw możesz zawczasu podjąć niezbędne kroki. Wyobraź sobie, że opracowałeś i chronisz mechanizm ułatwiający rozsuwanie selfie-stick’a. Dzięki monitorowaniu patentów w porę zauważysz, że konkurenci działają w ramach chronionych Twoim patentem, a zatem w miejscu Twojego potencjalnego zysku. Możesz wcześnie zareagować, by zatrzymać ich działania.

Zapobiegaj
nieszczęściu

Czy Twoja innowacyjność co jakiś czas zwalnia? Czy na pewno nie naruszasz praw innych osób? Jak się o tym dowiadujesz? Przedsiębiorcy często  spędzają miesiące na ciężkiej pracy rozwojowej. Jak zapobiegasz nagłym postojom, które wynikają z praw patentów konkurencji? Konkurencja także idzie naprzód. Prawdopodobnie pracuje równie ciężko nad rywalizującymi rozwiązaniami i składa wnioski patentowe. Właśnie dlatego monitorowanie patentów jest bardzo przydatne.

Dobrze znanym przykładem jest składane etui do iPada, które umożliwia ustawienie go pod kątem. Wyobraź sobie, że rozwijałeś ten pomysł, nie wiedząc o konkurencji, która nie tylko tworzyła coś podobnego, ale też chroniła to. Z kontrolą patentów możesz śledzić poczynania konkurencji i zapobiegać niekorzystnym sytuacjom.

Czy widzisz szanse na rynku?

Monitorowanie patentów daje możliwość odkrywania nisz w ba-daniach konkurencji: tak zwanych nisz rynkowych. Dzięki takim informacjom możesz dostosować Twoje działania i być o jeden krok przed konkurencją. Przypuśćmy, że żaden producent nie opatentował pomysłu na obracany i składany ekran w aparacie fotograficznym. Dzięki technicznemu know-how które rozwinąłeś, mógłbyś to stworzyć. Dzięki monitorowaniu patentów mógłbyś się dowiedzieć o tej niszy w literaturze patentowej rywali.

Popularne pytania związane z monitorowaniem patentów

  • Informacje o zgłaszanych, udzielonych i wygasłych patentach są dostępne w bazach danych oraz publikacjach udostępnianych przez Urząd Patentowy. Analizując informacje z rejestrów patentowych, możesz sprawdzić, czy ktoś nie narusza Twojego patentu lub nie zarejestrował podobnego wynalazku. Monitorowanie patentów możesz również zlecić specjalistom, którzy będą na bieżąco weryfikowali zgłoszenia i patenty konkurencji.

  • Monitorowanie patentów pozwoli już na wczesnym etapie wykryć, czy konkurencja nie narusza Twoich praw własności intelektualnej. Będziesz mógł wówczas zablokować procedurę rejestracji lub wszcząć postępowanie unieważnienia patentu. Jeśli pracujesz nad wynalazkiem i planujesz go opatentować, monitorowanie możliwi Ci sprawdzenie, czy podobne rozwiązanie nie zostało już objęte prawem wyłącznym.

  • Usługa jest skierowana do osób, które chcą skutecznie chronić swoje prawa własności patentowej i uniemożliwić konkurencji bezprawne wykorzystywanie opatentowanego rozwiązania. Na monitorowanie patentów powinni się również zdecydować przedsiębiorcy, którym zależy na świadomym opracowaniu strategii rozwojowej i wdrożeniu innowacji w swojej firmie. Z usługi mogą również skorzystać osoby, które chcą zweryfikować czy opracowany wynalazek planowany do zgłoszenia w Urzędzie Patentowym nie narusza praw wyłącznych innych podmiotów.

  • Pozwala wykryć nieuczciwe działania ze strony konkurencji oraz zweryfikować, czy ktoś nie narusza naszych praw własności przemysłowej. Monitoring patentowy jest również rozwiązaniem, dzięki któremu sprawdzisz, czy pomysł, nad którym pracujesz nie został już opatentowany. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych kosztów i straty czasu na zgłaszanie wynalazku, który nie ma szans na objęcie prawem wyłącznym.

  • Najprostszym rozwiązaniem jest śledzenie informacji udostępnianych w bazach danych Urzędu Patentowego. Jest to jednak czasochłonne i wymaga doświadczenia, dlatego lepszym pomysłem jest skorzystanie z usług Rzecznika Patentowego. Specjaliści mają odpowiednie narzędzia, dzięki którym skutecznie zweryfikują działania konkurencji. Z przeprowadzonej analizy otrzymasz raport, który dostarczy Ci cennych informacji na temat innowacji w danej dziedzinie oraz strategii rozwojowej konkurencyjnych podmiotów.

  • Na stronie Urzędu Patentowego jest dostępny system Międzynarodowej Klasyfikacji Patentowej. Służy do wyszukiwania wynalazków i wzorów użytkowych w skali międzynarodowej według ich przedmiotu i zastosowania. Możesz w nim sprawdzić, czy opracowywany pomysł jest nowy, ma poziom wynalazczy oraz zweryfikować informacje o patentach zgłaszanych przez konkurencję. Specjaliści od monitorowania patentów mają dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi, które pozwalają zautomatyzować proces kontrolowania dokumentów patentowych. Takie oprogramowanie nie jest jednak ogólnodostępne dla wszystkich użytkowników, a często bywa płatne.

  • Polega na regularnej weryfikacji baz danych udostępnianych przez Urząd Patentowy. Śledzenie patentów konkurencji dostarczy Ci informacji o zgłoszonych oraz zatwierdzonych rozwiązaniach objętych ochroną prawną. Możesz też sprawdzić, w jakim kierunku rozwijają się konkurujące ze sobą podmioty i jakie innowacje zostały wprowadzone w danej dziedzinie. Ręczne przeszukiwanie bazy danych jest żmudne i czasochłonne, dlatego warto zlecić to zadanie ekspertom, którzy mają specjalne narzędzia do monitorowania i oceny patentów.